000

شنبه، اردیبهشت ۱۵، ۱۳۹۷

مربی استقلال محبوب هواداران استقلال ، دخترش محبوب هواداران فوتبال ! ، برگرفته از خبر آنلاین ، برگزیده از سایت آی اسپورت :

آی اسپورت - الیسا شفر؛ تا همین شش ماه قبل اصلا برای کسی مهم نبود او کیست یا چه می‌گوید. حالا اما تقریبا همه اهالی فوتبال می‌شناسندش. دختری که می‌رود تا برای طرفدارانش حتی محبوب‌تر از پدرش باشد! او در جدیدترین واکنش فوتبالی‌اش آن سوی مرزها روبروی سینا ولی‌الله نشسته و در رادیو جوان که اینجا ( ایران ) فیلتر است، از فوتبال ایران گفته است.

الیسا ترسی ندارد از اینکه بگوید همسو با دختران عشق فوتبال ایران که رفتن به ورزشگاه را حق خود می‌دانند، است و می‌خواهد کمک کند تا دختران برای تماشای بازی‌های تیم محبوب‌شان ناچار نباشند تا لباس پسرانه بپوشند و بتوانند با همه استانداردهای شرعی ممکن و با آسایش به ورزشگاه بروند و در حصار این محدودیت نمانند تا مثل جشن قهرمانی نساجی، نیروی انتظامی برحسب مسئولیتش و به حکم ماموریتی که دارد راه‌شان را سد کند یا از روی تیر برق به زور پایین بکشدشان.

از یاد نبریم همین خانم‌ها برای همایش‌های دیگری چون میتینگ‌های انتخاباتی که جو دوقطبی‌شان خیلی داغ‌تر از جشن صعود به لیگ برتر است، به راحتی به ورزشگاه‌ها می‌آیند. خیلی از آخرین انتخابات ریاست جمهوری نگذشته و برای ارجاع دادن به آن روزها اصلا نباید مسیر دشواری را طی کرد. بگذارید چند نمونه را برای‌تان مثال بزنم. از میتینگ ریاست جمهوری حسن روحانی برای‌تان در ورزشگاه‌های تبریز و مشهد و سالن 12 هزار نفری آزادی بگویم برای‌تان یا میتینگ‌های معروف باقر قالیباف در شهرهای مختلف یا مراسم مختلفی که آقای رئیسی در مصلاهای مختلف می‌گرفتند و دختر و پسر در کنار هم شعار می‌دادند و اتفاق بدی هم نمی‌افتاد؟

مراسمی که فقط کافی است کلیپ‌های‌شان را بارها مرور کنید و به هر کسی خواستید نشان دهید تا ببینید واقعا خیلی فضای‌شان فرقی ندارد با مراسم جشن صعود مردم شهر خسته به لیگ برتر که برایش حصار پیش روی خانم‌های شهر کشیده شد. به هر حال اما این اتفاق هنوز یک ممنوعیت قانونی است و پلیس و نیروهای انتظامی و قضایی به وظیفه قانونی‌شان می‌پردازند.

در سوی مقابل هم گروهی از دختران که شکستن این حصار را حق خود می‌دانند، با پوشیدن لباس پسرانه، خط شکنی می‌کنند. عواقب و خطراتش را به جان می‌خرند و به صف می‌زنند و حالا خیلی‌های‌شان توانستند در آزادی یا دیگر ورزشگاه‌های کشور به رویاهای‌شان برسند. چون از کلاه گیس و آرایش پسرانه استفاده می‌کنند و لباس‌های‌شان هم پوشیده است، احتمالا از نظر شرعی مرتکب تخلفی نمی‌شوند اما کارشان به دلایل مختلف قانونی قطعا می‌تواند برای‌شان دردسرساز شود و از وجه عمومی این رفتار جرم محسوب شود اما آنها این خط را انتخاب کردند و در پیش گرفته‌اند.

هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شود، هر روز بیشتر از روز قبلش می‌شوند و پیش می‌روند. حالا حتی چهره‌های روحانی مثل حجه الاسلام والمسلمین زائری به حمایت‌شان برخاسته و از نظام تقاضا دارد تا بگذارد آنها به حق دختر بودن‌شان به ورزشگاه بیایند. حالا که دیگر ایران تنها کشوری است که نتوانسته امکان حضور بانوان را در ورزشگاه فراهم کند، فیفا فشارهایش را روی ایران بیش از قبل کرده است. جیانی اینفانتینو بعد از سفر اسفندماه گذشته‌اش به تهران در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواسته تا وعده‌اش درباره حل مشکل ورود بانوان به ورزشگاه‌ها را هرچه زودتر عملی کند اما هنوز این شهامت در مسئولان ورزش کشور ایجاد نشده است.

این وعده‌ای بوده که دوستان به عنوان یکی از شعارهای اصلی انتخاباتی‌شان به مردم داده‌اند اما با سیاست «حالا باشد تا بعد! شلوغ کاری، کار را دشوارتر می‌کند، بگذارید آهسته آهسته!» اینها سبب شده تا دخترها خودشان دست به کار شوند و این چیزی نیست که خوشایند هیچ یک از دو طرف باشد. فراهم کردن زیرساخت‌های ورود بانوان به ورزشگاه‌ها و ایجاد اطمینان خاطر برای مقامات عالی‌رتبه ارزشی کشور، بی شک بسیار ساده‌تر از پذیرش تبعات ورود این‎چنینی دختران‌مان به ورزشگاه‌هاست اما متولیان ورزش هنوز در شیش و بش ریسک حرکتی جسورانه در این زمینه‌اند و سعی می‌کنند خود را سیبل نکنند حتی اگر این شعار انتخاباتی‌شان باشد.

در این شرایط حالا دخترانی که برای رفتن به ورزشگاه هر ریسکی را به جان می‌خرند یک متولی آن طرفی پیدا کرده‌اند. 
الیسا شفر، دختر سرمربی محبوب آبی‌ها می‌گوید باید این دختران آبی بتوانند در استادیوم باشند و برای‌شان کمپین راه انداخته. صراحتا از این حق می‌نویسد و سخن می‌گوید. کاری که شاید برای کادر فنی پدرش اینجا دردسرساز شود اما او این قدر غرق در این هدف شده که حتی ریزترین مسائل و اخبار مربوط به ورود دختران به ورزشگاه‌ها را پیگیری می‌کند و وقتی با سئوالی درباره منقلب شدن در میان پسران مواجه می‌شود؛ به مجری می‌گوید: «آها شما درباره آن خانم هنرپیشه‌ای حرف می زنید که در ورزشگاه‌های ایران منقلب می‌شود اما در امارات به ورزشگاه می‌رود؟ شاید از مردهایی که در امارات هستند بیشتر خوشش می‌آید تا مردهایی که در ایران هستند.»

او حالا مسیرش را مشخص کرده و پیش می‌رود و دختران آزادی هم با این ظاهر پسرانه‌شان همچنان می‌روند و نیروهای انتظامی هم بنا بر مسئولیت قانونی‌شان چاره‌ای ندارند غیر از اینکه برخورد کنند و سدی باشند جلوی این حضور. تنها این وسط مسئولان مستقیمی که باید پای قول‌شان بایستند جا خالی داده‌اند و گره‌ای که به سادگی با دست بازشدنی است، افتاده به دندان و هی برای کشور هزینه می‌تراشد.

هیچ نظری موجود نیست:

Free counter and web stats